hamrah-mechanic
همه روزه از ۸ الی ۲۱
hamrah-mechanic

مزدا 3 جدید هاچ بک
Mazda 3newhatchbackbahmangroup

بازه قیمت:
710,000,000~580,000,000تومان

سال‌های مزدا 3 جدید هاچ بک
مزدا 3 جدید هاچ بک 1389
مزدا 3 جدید هاچ بک 1390
مزدا 3 جدید هاچ بک 1391
امتیاز کارشناسان
3/5
قیمت مزدا 3 جدید هاچ بک

مزدا 3 جدید هاچ بک
Mazda 3newhatchbackbahmangroup

بازه قیمت:
710,000,000~580,000,000تومان

سال‌های مزدا 3 جدید هاچ بک
مزدا 3 جدید هاچ بک 1389
مزدا 3 جدید هاچ بک 1390
مزدا 3 جدید هاچ بک 1391
امتیاز کارشناسان
3/5
قیمت مزدا 3 جدید هاچ بک

نقد و بررسی مزدا 3 جدید هاچ بک

مزدا 3 اولین بار در سال 2003 و به‌عنوان جایگزینی برای مدل 323 به مشتریان معرفی شد. نسل نخست این خودرو بین سال‌های 1386 تا 1389 آن هم تنها در کلاس سدان وارد بازار ایران شد. البته مزدا 3 نسل اول در نسخه هاچبک نیز تولید شده بود، اما این خودرو هیچ‌وقت به بازار داخلی راه پیدا نکرد. بهمن موتور هم‌زمان با معرفی دومین نسل از مزدا 3 در بازارهای جهانی، تولید این مدل را جایگزین نسل اول کرد، ولی این بار شاهد عرضه مدل هاچبک در کنار مدل سدان بودیم. گرچه نسخه‌های هاچبک مزدا 3 جدید از مقبولیت کم‌تری در بازار برخوردار هستند، اما این خودرو یکی از بهترین هاچبک‌های حاضر در بازار کشور محسوب می‌شود. در ادامه قصد داریم مزدا 3 جدید هاچبک را در بخش‌ طراحی، فنی، ایمنی، تجربه رانندگی و شرایط بازار مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

نقد و بررسی رانندگی خودرو

با توجه به یکسان بودن مشخصات فنی و پلتفرم مدل هاچبک مزدا 3 با مدل سدان نباید انتظار خودرویی متفاوت را داشت. صندلی‌های مزدا سه هاچبک، راحتی قابل‌قبولی داشته و راننده پشت فرمان آن، تسلط خوبی به اطراف دارد. موتور خودرو در نسخه‌های فول با فشردن کلید استارت روشن می‌شود و خبری از سوئیچ نیست. صدای استارت خوردن مزدا 3 جدید هاچبک نیز جذاب و متفاوت است. گیربکس اتوماتیک در حالت درایو عملکردی نرم و رضایت‌بخش دارد و باید اعتراف کرد کم‌تر زمانی نیاز به استفاده از حالت دستی گیربکس پیدا می‌کنید. شیفترهای تعویض دنده روی فرمان همان‌طور که اشاره کردیم عملکردی متفاوت با اکثر خودروها دارند. در مزدا 3 جدید هاچبک، دو شیفتر پشت فرمان قرار دارد که دنده را سبک می‌کنند و برای سنگین کردن دنده نیز دو کلید در جلوی فرمان قرار داده شده‌اند. یکی از مزیت‌های این نوع چیدمان این است که در صورت رانندگی با یک‌دست نیز امکان استفاده از شیفترهای فرمان وجود دارد. با فشردن پدال گاز تا انتها مزدا 3 خوی دیگر خود را نشان داده و با معکوس‌هایی سریع و واکنش به‌موقع موتور شتاب خوبی را هنگام سبقت‌گیری در اختیار راننده قرار می‌دهد. با رسیدن به پیچ‌ها نیز متوجه خواهید شد که سیستم تعلیق مولتی لینک عقب این خودرو تا چه اندازه استادانه این هاچبک ژاپنی را به زمین می‌چسباند. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که مزدا 3 جدید هاچبک بیشتر یک خودرو اسپرت است تا خانوادگی، اما همین خودروی اسپرت نیز اشتیاق بسیار پایینی به مصرف سوخت دارد؛ به‌طوری‌که در هر صد کیلومتر تنها 7.6 لیتر بنزین مصرف می‌کند. از نظر راحتی سواری، مزدا سه هاچبک را نباید خودرویی راحت دانست، اما سایر هاچبک‌های این کلاس مانند آلفارومئو جولیتا نیز به‌عنوان خودروهایی با سواری نرم شناخته نمی‌شوند و این ایراد را نباید مختص مزدا 3 دانست. بااین‌وجود افرادی که از خودروهای نرم خوششان می‌‌آید، قطعا نمونه هاچبک مزدا 3 را نخواهند پسندید.
نقد و بررسی رانندگی خودرو

نقد و بررسی ارزش خرید

مزدا 3 نیو در بازار کشورمان خودرویی پرطرفدار و محبوب است و نمونه‌های دست‌دوم آن نیز از بازار پررونقی برخوردار هستند. البته این محبوبیت در مورد نسخه هاچبک چندان صدق نمی‌کند و بازار خودرو در بخش هاچبک‌هایی با این قیمت چندان رونقی ندارد. بااین‌وجود اگر در فکر خرید یک خودرو هاچبک برای استفاده طولانی‌مدت هستید، مزدا 3 هاچبک نیو می‌تواند به‌عنوان یک خودروی کم‌هزینه، با خدمات مناسب و مصرف سوخت کم جزو گزینه‌های اصلی شما باشد. ضمن اینکه سایر هاچبک‌های بازار مانند آلفارومئو جولیتا یا رنو اسکالا به‌هیچ‌وجه محبوبیت و خدمات مزدا 3 را ندارند. در انتها معایب مزدا 3 جدید هاچبک را باید، کم رونق بودن بازار دست‌دوم در مقایسه با نسخه سدان، خشکی سواری و گرانی قطعات یدکی عنوان کرد؛ مزایای این خودرو نیز مصرف سوخت کم، ایمنی بالا، طراحی زیبا، هندلینگ خوب و خدمات گسترده هستند.
نقد و بررسی ارزش خرید
کلاس بدنه : هاچبک
تعداد نسل ها (بازار ایران) : 1 نسل
نقاط قوت
عملکرد مناسب موتور و گیربکس
کیفیت قطعات کابین مناسب
در دسترس بودن قطعات و لوازم یدکی
فرمان پذیری مناسب
نقاط ضعف
سیستم تعلیق خشک تر از رقبا
عرضه محدود
بازار خرید و فروش ضعیف تر به نسبت نسخه صندوق دار

نظرات کاربران در مورد مزدا 3 جدید هاچ بک

امتیاز کاربران

( 2 کاربر )
4/5
طراحی داخلی
طراحی خارجی
ایمنی
راحتی و امکانات
ارزش خرید
2 نظر
کاربرناشناسمزدا 3 جدید هاچ بک تیپ 1 1389
1400/02/10
امتیاز
4/5
اصلا خودرو ژاپنی یه چیزدیگس
مهدی کیانی انبوهیمزدا 3 جدید هاچ بک تیپ 1 1389
1399/09/06
امتیاز
4/5
خیلی عالی ولی پر هزینه
خانه
فروش خودرو
خرید خودرو
قیمت خودرو
خدمات دیگر